29.06.2021 – Odpowiedź Inspektora Nadzoru Budowlanego w Obornikach

24.06.2021 – Tadeusz Zygmunt do posła Franciszka Sterczewskiego

Dzień dobry,

W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji przesyłam informację o zagadnieniach w niej poruszanych.

INFORMACJA DLA PINB W OBORNIKACH

Gmina Rogoźno stała się właścicielem kanalizacji deszczowej na terenie Rogoźna po przeprowadzonej komunalizacji majątku zlikwidowanego Województwa Pilskiego. Przekazanie majątku , które nastąpiło w latach 90-tych XX wieku, odbyło się w formie bardzo uproszczonej. Najważniejszym elementem przekazywanego majątku była jego wartość księgowa. Tylko nieliczne odcinki przekazywanej kanalizacji deszczowej oprócz wartości księgowej posiadały informacje o ich przebiegu i opisie materiału z jakiego zostały wybudowane. Odcinki starsze, do których należą odcinki, których wyloty kończą się w Jeziorze Rogoźno (dawne Jezioro Rogozińskie) takich informacji nie posiadają. Do protokołu przekazanego majątku nie dołączono ani map inwentaryzujących przebieg przekazywanej kanalizacji, ani jego stanu technicznego.

W tym miejscu zwracam uwagę, że istniejące od lat kolektory deszczowe odprowadzające wody opadowe do Jeziora Rogoźno przejmują w większości przejmują wody opadowe z drogi powiatowej Rogoźno – Murowana Goślina oraz z drogi wojewódzkiej nr 241 Rogoźno – Wągrowiec.

  1. Jeżeli chodzi o zasuwy

W ramach projektu, na podstawie którego realizowany był montaż separatorów wraz z niezbędnym uzupełnieniem sieci kanalizacji deszczowej, jego zakres nie obejmował montażu zasuw odcinających dla zlewni nr 8 (rejon ul. Kościelnej), nr 9 (rejon Pl. K. Marcinkowskiego), nr 10 ( rejon SP Nr 2), nr 11 (rejon KŻ „Kotwica”) i nr 12 (rejon Stadion). Obowiązek zamontowania zasuw pojawił się w pozwoleniu wodnoprawnym nr OS.IV.6341.7.2013 z dnia 15.06.2013 roku, które Gmina otrzymała 02.09.2013 roku, po tym jak Gmina Rogoźno wystąpiła do Starosty Obornickiego o zgodę na zrzut podczyszczonych wód opadowych przez wybudowane już na przełomie roku 2012/2013 na istniejących kolektorach deszczowych separatory. Separatory zostały wybudowane zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę Starosty Obornickiego – Decyzja Nr 173/10 z dnia 09.10.2010 roku (znak sprawy: AB.7351-170/10). Przedmiotowe pozwolenie obejmowało budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Rogoźno, Garbatka i Ruda oraz separatorów na wlotach do Jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny w ramach przedsięwzięcia pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków etap II oraz separatorów na wlotach do Jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny Aglomeracji Rogoźno”.

Zrealizowany projekt nie przewidywał wybudowania zasuw, dlatego na ich zabudowę nie zostały zabezpieczone środki.

Dodatkowo, kolektory deszczowe przebiegają pod wybudowanymi ze środków pomocowych ciągami pieszo-rowerowymi prowadzącymi do promenady nad jeziorem. Uważamy, że zamontowanie zasuw na kolektorach o od 300 do 600 mm narazi korzystających z tych ciągów na niebezpieczeństwo.

  1. Posadowienie na właściwym poziomie

Ponieważ zabudowa separatorów była prowadzona na istniejących kolektorów deszczowych, dlatego rzędne posadowienia separatorów były determinowane rzędnymi istniejącej kanalizacji deszczowej. Rzędne poziomów wlotów i wylotów musiały ściśle odpowiadać rzędnym kolektora. Podczas doboru separatorów uwzględniono również, aby średnice otworów wlotowych i wylotowych separatorów były zgodne ze średnicami kolektorów. W zakresie rzędnych oraz średnic istniejących kolektorów, projekt żadnych zmian nie wprowadzał. Separatory nr 11 i 12 zostały zabudowane bezpośrednio na kolektorach, natomiast nr 8, 9 i 10 zostały zabudowane z zastosowaniem bajpasów.

  1. Dostosowanie do prędkości przepływu wody deszczowej.

Separatory zostały dobrane dla pełnego przepływu (całym przekrojem) istniejących kolektorów co pokrywało się z sugestią przedstawiciela WIOŚ w Pile, osoby kontrolującej gospodarkę ściekową na terenie miasta i gminy.

  1. Prawidłowa praca separatorów

Zamontowane separatory zostały zainstalowane zgodnie z założeniami projektowymi, umożliwiającymi zbieranie się w nich substancji ropopochodnych. Prowadzone badania próbek wody dokonywane w studzienkach za separatorami nie wskazują na przekroczenie dopuszczalnych normą ilości substancji ropopochodnych, których ilości zostały określone na poziomie poniżej 0,05 mg/l.

  1. Czy separatory mają cześć osadową

Zabudowane separatory są urządzeniami zitegrowanymi wyłapującymi dopływające z wodami opadowymi zanieczyszczenia. W 4 przypadkach posiadają wydzieloną cześć osadową, w jednym przypadku separator nie posiada części osadowej (separator nr 10).

  1. Prawidłowa średnica rury wylotowej przy separatorach 8,9 i 11

Średnice rur wylotowych z separatorów są równe średnicom istniejących kolektorów i nie podlegały żadnym zmianom. Jednocześnie projekt nie przewidywał wprowadzenia jakichkolwiek zmian rzędnych kolektorów przy wlotach istniejących kolektorów do jeziora. .

  1. Dostosowanie separatorów do zmiennych warunków

Separatory są dostosowane do maksymalnego przepływu (pełnym przekrojem) wód opadowych poszczególnymi kolektorami.

  1. Wykorzystanie piaskownika

Przez piaskownik zlokalizowany przy ujściu Jeziora Rogoźno do rzeki Wełny obsługuje zlikwidowany w czasie realizacji zadania wymienionego w punkcie 1 były wylot, który do czasu realizacji zadnia doprowadzał wody opadowe do jeziora na wysokości ul. Kilińskiego przez ogród przy Kościele pw. św. Wita. Dodatkowo, dokumentacja projektowa nie obejmowała swoim zakresem doboru istniejącego piaskownika.

  1. Prędkość przepływu wody opadowej

Piaskownik jest budowlą, która została wybudowana w końcu lat 90-tych XX wieku, tj. przed przystąpieniem do realizacji przedmiotowego zadani . Parametry piaskownika zostały przyjęte dla dopływu wód opadowych rurą o średnicy 1000 mm. Jedno jest pewne, przepływające przez piaskownik wody opadowe z drogi wojewódzkiej nr 241 (ul. Wągrowieckiej -od mostu do ul. Kościelnej, z ul. Kościelnej) z Pl. Powstańców Wielkopolskich, ul. Kilińskiego, częściowo ulic: Rzeźnickiej i Cichej, poddawane są samoczynnemu procesowi podczyszczania z zanieczyszczeń mineralnych, a w okresie jesienno –wiosennym również z liści. Znaczne ilości zgromadzonego w piaskowniku osadu, usuwanego corocznie podczas czyszczenia tego rządzenia świadczy o poprawnej pracy piaskownika.

  1. Kontrole separatorów i piaskowników z uwagi na brak wyników badań wód poczyszczonych

Do wejścia w życie, w roku 2017 ustawy o Wodach Polskich, które przejęły dotychczasowe kompetencje Starostw w zakresie gospodarowania wodami, wyniki badań wód opadowych wprowadzanych do jezior i rzek Gmina przesyłała do Starostwa oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Od roku 2017 wyniki przesyłane są do Wód Polskich.

Pozdrawiam

Tadeusz Zygmunt

UM. Rogoźno

Kategorie: Rogoźno

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *