Dlaczego nie wolno prowadzić prac utrzymaniowych w dorzeczu Drawy

Drawa to jedna z europejskich rzek o największym stopniu naturalności. Uwielbiana przez turystów, kajakarzy, przez przyrodników, cała objęta obszarem Natura 2000, z Drawieńskim Parkiem Narodowym. Powraca do niej łosoś atlantycki. Drawa jako jedna z niewielu rzek w miarę dobrze radzi sobie z suszą hydrologiczną, właśnie ze względu na naturalność. Kilka Dowiedz się więcej…

Spotkanie z pomysłodawcą utworzenia szlaku żeglownego Pojezierza Drawskiego

Wczoraj w Czaplinku odbyło się spotkanie z pomysłodawcą utworzenia szlaku żeglownego Pojezierza Drawskiego, Panem Arturem Wezgrajem. Pomimo wielu pewnych argumentów i komentarzy podpartych również przykładami z Polski i Świata, tj. brak wody w górnej Drawie, katastrofalna sytuacja hydrologiczna w górnej Piławie (czyli odcinkami, z których mają powstać kanały żeglowne), obniżaniem Dowiedz się więcej…

15.07.2021 – prof. dr hab. Robert Czerniawski – Dlaczego nie można łączyć ze sobą jezior Pojezierza Drawskiego w celu utworzenia szlaku żeglownego?

Spróbuję w kilku punktach odpowiedzieć (warte rozszerzenia). 1. Nie można ze sobą łączyć dwóch tak różnych zlewni, Drawy i Gwdy. To tak jakby, przeszczepić te same narządy dwóch różnych gatunków. Z góry wiadomo, że się nie uda. 2. Nie można ze sobą łączyć jezior o tak różnych, ale ustabilizowanych warunkach Dowiedz się więcej…