Marek Elas, OTOP – Rzeka nie jest rzeczą – czy inne spojrzenie na rzeki jest możliwe?

mgr Marek ElasOgólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Rzeka nie jest rzeczą – czy inne spojrzenie na rzeki jest możliwe? Rzeki są żyłami naszej planety. Ich odwieczna obecność wydaje się stała i oczywista toteż łatwo jest zapomnieć, jak kruche są ich zasoby. Jednocześnie bagatelizujemy ich ogromne znaczenie zarówno dla naszej cywilizacji, jak Dowiedz się więcej…

dr hab. Agata Stanisz, prof. UAM, prezeska PTL – Naukowe narracje o wodach śródlądowych

Naukowe narracje o wodach śródlądowychdra hab. Agata Stanisz, prof. UAMPolskie Towarzystwo LudoznawczeInstytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu Referat jest poświęcony refleksji nad zróżnicowaniem narracji o kryzysie wodnym w kontekście badań nad wodami śródlądowymi. Badania nad rzekami, jeziorami, terenami podmokłymi są współcześnie prowadzone nie tylko w ramach dyscyplin przyrodniczych, ale Dowiedz się więcej…

dr hab. inż. Piotr Hliwa, prof. UWM – Modele gospodarowania a struktura ichtiofauny jezior

Dr hab. Piotr Hliwa, prof. UWMKatedra Ichtiologii i Akwakultury Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w OlsztynieModele gospodarowania a struktura ichtiofauny jeziorAktualnie w Polsce realizowane są dwa podstawowe modele gospodarowania rybackiego w obrębie jezior: model rybacko-wędkarski, gdzie eksploatacja zasobów ichtiofaunistycznych dokonywana jest drogą równorzędnych sobie połowów gospodarczych i amatorskich oraz model wędkarski, w którym Dowiedz się więcej…

Karol Ciężak – Zasady biologicznej i hydraulicznej oceny funkcjonalności urządzeń do migracji ryb

Zasady biologicznej i hydraulicznej oceny funkcjonalności urządzeń służących migracji ryb Karol CiężakTowarzystwo na rzecz Ziemi Dane PGW WP wskazują iż na dziesiątkach tysięcy barier blokujących w Polsce migracje ryb zlokalizowanych jest niespełna 700 urządzeń służących do migracji ryb z czego sprawnych i działających poprawnie jest tylko około 200. Wykonane w Dowiedz się więcej…

Jarosław Bator – Gospodarka wodna a plan strategiczny dla Lasu Modelowego w Obornikach

Jarosław Batorzastępca nadleśniczego ds. rozwojuNadleśnictwo ObornikiWystąpienie będzie poświęcone następującym aspektom:założenia dokumentu pn.: Plan strategiczny dla Lasu Modelowego w Obornikach (w skrócie LM) w ujęciu krajobrazowym;gospodarowanie zasobami wodnymi na terenie LM ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz zwiększania retencji wodnej;problematyka jakości wód i renaturyzacji rzeki Wełny i Flinty z perspektywy LM;założenia Dowiedz się więcej…

Patryk Kokociński, Życie na Pola! – Rolnik szuka wody – o retencji w krajobrazie rolniczym

Patryk KokocińskiStowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Śródpolnego „Życie na Pola!” Rolnicy znajdują się na pierwszej linii frontu w obliczu zmieniającego się klimatu. Warunki pogodowe stają się coraz bardziej nieprzewidywalne, podnosi się globalna temperatura, a główny magazyn wodny na początek sezonu wegetacyjnego – pokrywa śniegowa – zniknął. Ostatnia dekada na obszarze Dowiedz się więcej…

dr Łukasz Kozub, UW – Czy warto czasem coś zabagnić?

dr Łukasz KozubCentrum Ochrony MokradełZakład Ekologii i Ochrony Środowiska, Instytut Biologii Środowiskowej, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski Bagna w wielu kulturach, także w naszej, były postrzegane negatywnie: jako siedliska zła, miejsca niebezpieczne i niegościnne, lub, najłagodniej, jako bezproduktywne nieużytki, których utrzymywanie można utożsamiać z niegospodarnością i zacofaniem. Takie postrzeganie bagien jest Dowiedz się więcej…

mgr inż. Artur Furdyna – Prace utrzymaniowe w dorzeczu Drawy

mgr inż. Artur FurdynaTowarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy W moim wystąpieniu skupiam się na konfrontacji stanu ekologicznego ekosystemu rzeki z interwencjami typu prace utrzymaniowe w dominującym wciąż typie.Postaram się wyjaśnić, dlaczego podejście do rzeki powinno być inne, a interwencje zamienione w zabiegi pielęgnacyjne.Zademonstruję przykłady wdrożeń działań zgodnych ze zdiagnozowanymi Dowiedz się więcej…

IV KONFERENCJA – OCHRONA WÓD – PORT NOWY MŁYN – 3 WRZEŚNIA 2024 R.

Serdecznie zapraszamy na IV edycję konferencji poświęconej ochronie wód. Konferencja odbędzie się w osadzie Port Nowy Młyn (Adres: Nowy Młyn 18, 64-610 Nowy Młyn, gm. Rogoźno w zasięgu Lasu Modelowego w Obornikach) w dniu 3 września 2024 r. (wtorek). Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, ale wymaga rejestracji przy pomocy formularza: Dowiedz się więcej…