Zapraszamy na spacer ornitologiczny – tajniki rzek! – 13 maja 2023 (8.00 – 11.30)

Kiedy: 13 maja 2023Gdzie: Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w JaraczuO której: 8.00 – 11.30 Serdecznie zapraszamy na spacer, podczas którego przyjrzymy się gatunkom ptaków związanych z korytem rzeki Wełny. Posłuchamy też o zagrożonych gatunkach ryb oraz o istocie rzek wolno płynących. Uczestników prosimy o zabranie prowiantu, lornetek Dowiedz się więcej…

Natura na użytek człowieka? – dr Małgorzata Kowalska z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM

W świątecznym numerze „Wodnych Spraw”, po krótkiej przerwie, powracamy do cyklu Woda okiem… Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o postrzeganiu obszarów ochrony jako wielogatunkowej sieci zależności oraz umiejscowieniu w niej człowieka z punktu widzenia antropologa. Czy współczesne problemy ochrony środowiska są wyrazem kryzysu systemu społecznego, opartego na myśleniu o Dowiedz się więcej…

Jaracz, 25 marca 2023 r. – “Rzeka nie jest rzeczą!” – Zaproszenie na spotkanie inauguracyjne.

Fundacja Greenmind, OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu zapraszają w sobotę, 25 marca 2023 r., o godzinie 10.00 w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu wszystkie zainteresowane osoby na spotkanie inauguracyjne projektu “Rzeka nie jest rzeczą!” 💪 Bohaterką wydarzenia będzie Rzeka Wełna. Dowiedz się więcej…

NIK o zbieraniu i oczyszczaniu ścieków komunalnyc

Niemal 6 miliardów euro może wynieść kara za niewdrożenie przez Polskę w latach 2016-2020 unijnej dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Postępowanie w tej sprawie wszczęła Komisja Europejska w 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że na poziomie krajowym administracja publiczna nie zapewniła prawidłowego planowania i monitorowania zadań w zakresie gospodarowania ściekami, a także skutecznego wdrożenia wymogów Dowiedz się więcej…

Premiera raportu UN Global Compact Network Poland “Małe elektrownie wodne w Polsce”

Zapraszamy na premierę raportu “Małe Elektrownie Wodne w Polsce”, która odbędzie się online 15 marca 2022 r. o godzinie 14:00. Podczas premiery przedstawione zostaną propozycje zmian regulacyjnych, które mają wesprzeć rozwój małych elektrowni wodnych a także odbędzie się debata na temat ich potencjału dla dekarbonizacji kraju przy jednoczesnym uwzględnieniu zagrożeń Dowiedz się więcej…

Prof. Anna Januchta-Szostak: Adaptacja miast do zmiany klimatu? Pomogą rozwiązania bliskie naturze.

Mieszkańcy miast i terenów zurbanizowanych (czyli większość populacji) są szczególnie narażeni na zagrożenia, jakie przynosi globalne ocieplenie. Jak podkreślono w drugiej części Szóstego raportu IPCC, adaptacja miast – zrównoważony rozwój osiedli i transportu, błękitno-zielona infrastruktura, wykorzystanie rozwiązań inspirowanych naturą – jest niezbędna, jeśli chcemy uniknąć znacznego pogorszenia naszych warunków życia. Dowiedz się więcej…

Nowy podręcznik do monitoringu biologicznych elementów jakości wód

30 października 2020 Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał książkę „Podręcznik do monitoringu elementów biologicznych i klasyfikacji stanu ekologicznego wód powierzchniowych. Aktualizacja metod”.  Podręcznik ten zawiera opisy sposobu monitorowania i klasyfikacji biologicznych elementów jakości wód według metodyk stosowanych w Polsce w ramach realizacji zadań ramowej dyrektywy wodnej. Metodyki te dotychczas znajdowały Dowiedz się więcej…

Dlaczego rolnictwo przemysłowe jest zabójcze dla naszej Planety i co z tym zrobić?

Tekst Pauliny Kramarz można również odsłuchać – ukazał się pierwotnie jako podcast na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rolnictwo przemysłowe to system wytwarzania żywności oparty na wielkoobszarowych monokulturach i fermach przemysłowych. Skąd się bierze jego ekspansja i postępujące uprzemysłowienie wytwarzania żywności, szkodliwe nie tylko dla naszej Planety, ale i naszego zdrowia? Podstawowym Dowiedz się więcej…

Susza w Europie – Katastrofa w zasięgu wzroku

Lata 2018-2020 charakteryzowały się wyjątkowo wysokimi temperaturami, które doprowadziły do wysychania gleb i pożarów lasów w całej Europie. W Rumunii czy Hiszpanii tworzą się pustynie, pod Berlinem szaleją burze piaskowe, a woda staje się czynnikiem ekonomicznym. Nawet najbardziej negatywnych prognozach naukowcy przewidywali takie susze dopiero w okolicach 2045 roku. Co Dowiedz się więcej…

Materiały z konferencji pt. “Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich”

Źródło: https://www.fdpa.org.pl/zapraszamy-do-zapoznania-sie-z-materialami-z-konferencji Część 1 Część 2 Część 3 28 lutego 2017 r. w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się organizowana przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa konferencja pt.: „Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych na terenach wiejskich”. Jest ona częścią projektu  współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Dowiedz się więcej…

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem – Czym jest efekt cieplarniany i globalne ocieplenie?

emce□ 728K subscribers Pan Marcin Popkiewicz o rozległej wiedzy na temat zmian klimatycznych oraz o ogromnej umiejętności do obrazowego tłumaczenia, opowiada czym jest efekt cieplarniany, a czym globalne ocieplenie? Skąd wiemy, że za globalne ocieplenie odpowiadamy my – ludzie? W jaki sposób możemy zadbać o nasza planetę – co mogą Dowiedz się więcej…

EKOGMINA 2021 – IV Forum Praktyków – „Gminna woda dla klimatu” – Gdańsk w dniach 7-8 października 2021

EKOGMINA 2021 – IV Forum Praktyków to wyjątkowe wydarzenie branżowe umożliwiające wymianę wiedzy ekspertów i praktyków polskiego sektora wod-kan. Od 2018 roku tworzymy skuteczną platformę wymiany doświadczeń w obszarze metod i dobrych praktyk stosowanych w projektach wodno-kanalizacyjnych. Ze stworzonej przez nas przestrzeni debaty korzystają przedstawiciele samorządów małych i średnich gmin, Dowiedz się więcej…

14.07.2021 – Urszula Małecka – Leśnictwo społeczne. Relacje wiedzy i władzy wśród aktorów Lasu Modelowego w Obornikach Wielkopolskich

W ostatnim czasie została opublikowana bardzo interesująca praca licencjacka autorstwa Urszuli Małeckiej: “Leśnictwo społeczne. Relacje wiedzy i władzy wśród aktorów Lasu Modelowego w Obornikach Wielkopolskich”. Praca była pisana pod kierunkiem prof. UAM dra hab. Agaty Stanisz z Zakładu Antropologii Społecznej i została oceniona najwyższymi notami. Poniżej znajduje się krótki opis Dowiedz się więcej…

Betonoza to klimatyczny krok w tył – Joanna Sasal

Joanna Sasal Joanna Sasal Zastępca dyrektora w Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Published Aug 12, 2021 + Follow Niepokojąco wysokie temperatury w panujące latem miastach, których odczuwanie potęgują rozgrzane latem uszczelnione i utwardzone powierzchnie, wyraźny deficyt zieleni miejskiej i powodzie błyskawiczne, które wypełniają dzielnice wodą nie rozwiązując problemu miejskiej suszy, to Dowiedz się więcej…

Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach

Nieznośne upały w lecie, lokalne podtopienia po ulewnych deszczach, zanieczyszczenie powietrza – to tylko część współczesnych uciążliwości związanych z mieszkaniem w mieście. Zmiany klimatu w wybetonowanych miastach są szczególnie odczuwalne. Błękitno – zielona infrastruktura jest ratunkiem dla miast i powinna stanowić naturalny kierunek zmian w gospodarowaniu przestrzenią miejską. WPROWADZENIE Intensywny Dowiedz się więcej…

26.06.2021 – chrońmy wody i otaczającą ją przyrodę – konferencja poświęcona ochronie wód

Z inicjatywy Obornickiego Stowarzyszenia Wodniackiego „APLAGA” orasz Muzeum Młynarstwa w Jaraczu w tymże muzeum dnia 26 czerwca odbyła się konferencja poświęcona ochronie wód. Celem konferencji było poznanie stanowiska naukowców, specjalistów oraz praktyków w zakresie tematyki konferencji. Wiedza ugruntowana wieloletnimi badaniami oraz poparta spostrzeżeniami praktyków pozwoli wszystkim tym którym leży na Dowiedz się więcej…

KONFERENCJA – OCHRONA WÓD – ZAPROSZENIE

Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „APLAGA” oraz Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zapraszają na Konferencję poświęconą ochronie wód 26 czerwca 2021 godz. 13:00-19:00 (rejestracja od 12:00) Agenda: 1. prof. dr hab. inż. Julita Dunalska, Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański “Zintegrowana strategia ochrony wód” 2. dr hab. Dorota Burska, prof. UG, Instytut Oceanografii, Dowiedz się więcej…

2020 – Ekspertyza „Woda w rolnictwie”

Koalicja Żywa Ziemiakontakt@koalicjazywaziemia.plwww.koalicjazywaziemia.pl WydawcaPolski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach Streszczenie ekspertyzy Wstęp Skutki zmiany klimatu będą dla produkcji rolnej w Polsce bardzo dotkliwe. Sektor stoi przed dwoma ważnymi wyzwaniami – potrzebą redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz koniecznością prowadzenia działań adaptacyjnych do zachodzących zmian klimatycznych. Wymagać to będzie przedefiniowania podejścia Dowiedz się więcej…

2019 – Rekultywacja jezior teoria i praktyka (2019). dr hab. inż. Julita Dunalska, prof. UWM.

Rekultywacja jezior teoria i praktyka (2019). dr hab. inż. Julita Dunalska, prof. UWM. Str. 102-107 Przeprowadzenie efektywnej rekultywacji stanowi duże wyzwanie, bowiem wymaga nie tylko sprawdzonych metod  technicznych  ale  również  zintegrowanej  strategii  oraz  zaangażowania wielu osób i instytucji. Działania ochronne i rekultywacyjne muszą dotyczyć zarówno zlewni, jak  i misy  jeziorowej,  Dowiedz się więcej…

2018 – Zadrzewienia na obszarach wiejskich – dobre praktyki i rekomendacje

Zadrzewienia i śródpolne lasy są nam niezbędne w krajobrazie wiejskim. Według różnych badań, utrzymując sprzyjający rolnictwu mikroklimat, zadrzewienia podwyższają plony roślin uprawnych o 10-20% i więcej. Hamują siłę wiatru wysuszającego glebę i wywiewającego jej cząstki. Stymulują opady i chłodzą powietrze. Zapewniają schronienie owadom zapylającym rośliny uprawne i ptakom żywiącym się Dowiedz się więcej…

2020 – Konferencja Stormwater Poland – Wody opadowe w mieście i potrzeba nowego paradygmatu – Prof. dr hab. Maciej Zalewski, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii

Świat dookoła nas zmienia się, i to nie zawsze na lepsze. Można jednak ten trend odwrócić: w jaki sposób? Wykorzystując coś, co wydawało się ściekiem, a tak naprawdę jest cennym (a jednocześnie darmowym) zasobem – deszczówkę. Powodów, aby to zrobić, jest wiele. Prof. dr hab. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Dowiedz się więcej…

Czy Włodek naprawi jeziora?

Źródło:https://madeinwm.plTekst: Magdalena Spiczak-BrzezińskaObraz: © Fotokon / www.shutterstock.com, arch. APRS Kurzętnik Jak przy użyciu kredy i roślinnej żelatyny zatrzymać zakwit sinic? Brzmi jak wynalazek MacGyvera, ale ten projekt być może wkrótce przywróci czystość jezior. Pracuje nad nim firma APRS, której Centrum Naukowo-Badawcze mieści się niedaleko Kurzętnika. Zwykle atakują, gdy ma się największą ochotę na Dowiedz się więcej…

18.02.2018 – Przeanalizowano efektywność działania Aeratora Pulweryzacyjnego na siedmiu Polskich jeziorach.

Przeanalizowano efektywność działania Aeratora Pulweryzacyjnego na siedmiu jeziorach – dwóch stratyfikowanych i pięciu niestratyfikowanych na terenie Polski: Barlineckie, Zamkowe, Resko Górne, Starzyc, Trzesiecko, Głębokie, Nowogardzkie. Na przestrzeni lat (2000-2014) zbadano w jeziorach w okresie wiosennym i letnim następujące parametry przed i po instalacji Aeratora Pulweryzacyjnego a. stężenie rozpuszczonego tlenu – Dowiedz się więcej…

20.07.2013 – Wszechobecne dioksyny zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego ludzi i zwierząt

Źródło: biotechnologia.pl, 20.07.2013 Wszechobecne dioksyny zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego ludzi i zwierząt Dioksyny to w większości uboczne produkty przemysłowej działalności człowieka. Są to biologicznie czynne substancje, które wraz z fitoestrogenami i mikoestrogenami mogą modulować funkcje organizmów żywych. Oszacowanie bezpośredniego wpływu dioksyn na funkcjonowanie ludzkiego organizmu możliwe jest jedynie po Dowiedz się więcej…