Bagna a klimat. Wysuszone torfowiska na świecie emitują 2 mld ton CO2 rocznie – prof. Wiktor Kotowski

Znaczenie torfowisk dla regulacji klimatu ma zarówno wymiar globalny, jak i lokalny. Ten pierwszy wynika z ich roli w krążeniu i magazynowaniu węgla (zob. np. Torfowiska: ważny gracz światowego cyklu węglowego), a ten drugi – z ich wpływu na retencję i lądowy obieg wody. Oba procesy zostają znacząco zaburzone na skutek działań prowadzących do osuszania lub innego rodzaju degradacji bagien. Jeśli chcemy Dowiedz się więcej…

Eksperci publikują rekomendacje ws. ochrony i restytucji mokradeł – Ludwika Tomala

Polska jest w grupie 10 największych światowych emitentów CO2 z powierzchni zdegradowanych torfowisk – zwracają uwagę badacze w publikacji “Jak chronić torfowiska w lasach?”. I publikują listę rekomendacji, jak zajmować się takimi terenami. Fot. prof. Mariusz Lamentowicz, UAM. W dostępnej bezpłatnie online publikacji “Jak chronić torfowiska w lasach?” pod redakcją Dowiedz się więcej…

STOP ekoterroryzmowi – Andrzej Jermaczek

Na plakatach protestów rolniczych obserwuję ostatnio hasła „STOP ekoterroryzmowi” „Nie dla ekoterroryzmu” i podobne. To zwykła, cyniczna manipulacja – coraz więcej jest ludzi dostrzegających zagrożenia jakie niesie rolnictwo przemysłowe i próbujący temu przeciwdziałać – ale to nie terroryści, to walczący o dobro wspólne aktywiści i patrioci. Łatwo natomiast dziś wykazać, Dowiedz się więcej…