Szanowni Państwo!

Narodowy Instytut Dziedzictwa to instytucja, której misją jest m.in. pielęgnowanie polskiego dziedzictwa, w tym architektonicznego, oraz wspieranie wiedzą ekspercką jednostek i instytucji, odpowiedzialnych za ład oraz estetykę naszej wspólnej przestrzeni z uwzględnieniem lokalnych warunków kulturowych i historycznych.

🇵🇱
🏛

W związku z wprowadzającym w błąd artykułem portalu Onet, opisującym głośny i budzący społeczne emocje przypadek rewitalizacji rynku miejskiego w Leżajsku, przedstawiamy fakty i oficjalne stanowisko Narodowego Instytutu Dziedzictwa w tej sprawie:

1. Rynek w Leżajsku nie jest wpisany do rejestru zabytków, a więc nie jest objęty ochroną konserwatorską. Mimo to, w maju 2017 roku pracownicy Oddziału Terenowego NID w Rzeszowie uczestniczyli w spotkaniu roboczym z burmistrzem Leżajska, zorganizowanym w związku z niezadowoleniem mieszkańców, wynikającym z planów rewitalizacyjnych miejskiego rynku.Po prezentacji projektu i dyskusji, mając na uwadze potrzebę wyboru właściwego historycznie, estetycznie i architektonicznie rozwiązania projektowego, przedstawiciele NID wskazali na potrzebę licznych korekt, w tym w zakresie zieleni. Niestety tylko część z nich została uwzględniona.

2. We wspomnianym wyżej artykule pada stwierdzenie, że projekt rewitalizacji został zaakceptowany przez NID, a informacja o tym została zawarta w biuletynie miasta Leżajsk (link do biuletynu w komentarzu). Nie jest to prawdą.

3. Nie ma zatem żadnych podstaw, aby stwierdzić, że projekt został kiedykolwiek zaakceptowany przez NID. Narodowy Instytut Dziedzictwa nie jest instytucją, która posiada umocowanie prawne do uczestniczenia w postępowaniach związanych z projektowaniem, nadzorem, przebudową i finansowaniem samorządowych projektów infrastrukturalnych.

4. Ewentualna opinia ekspercko-doradcza (która w rzeczonej sprawie nie została wydana) nie jest prawnie wiążąca dla żadnego z organów uczestniczących w procesie projektowania, składania ofert i przebudowy elementów miejskiej infrastruktury – odpowiadają za to wyłącznie stosowne organy samorządu terytorialnego.

5. Jednocześnie stoimy na stanowisku, że postępująca od wielu lat tzw. “betonoza”, której przykłady pojawiają się co jakiś czas w internecie i innych mediach, to rażący przykład braku właściwego namysłu i planowania przestrzennego, nie uwzględniający zarówno kontekstu historyczno-kulturowego, jak i najnowszych trendów projektowania, związanych z ekologią, redukcją wpływu zmian klimatu i rozwiązań zmierzających do tworzenia tkanki miejskiej przyjaznej mieszkańcom i przyrodzie. ⚠️ NID mówi stanowcze NIE betonozie⚠️W najbliższym czasie podejmiemy kolejne działania i przedstawimy najlepsze praktyki, których celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa i decydentów w tej kwestii.

🌳
🌳

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa – FB

Kategorie: Betonoza

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *