💧OBRAZOWO O PRZYCZYNACH WYSYCHANIA JEZIORA RECZYNEK 💧

Mapka ta została przedstawiona przez Alicję Matwiejczuk na zlocie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Alicja Matwiejczuk od lat działa na rzecz ochrony ośniańskich jezior i rzek.

Mapka świetnie obrazuje złożoność problemu oraz mnogość popełnionych błędów w gospodarowaniu jeziorem. Komentarza wymaga jedynie kwestia klasyfikacji jeziora, co do której opinie wydają się być rozbieżne.

Zgodnie z opinią dr Sylwestra Kraśnickiego (hydrogeologa) opracowaną w listopadzie 2020 r. („Rozpoznanie przyczyn obniżania się zwierciadła wody w jeziorze Reczynek w mieście Ośno Lubuskie”), wody tego jeziora należałoby uznać za płynące, jako że było ono zasilane wodami Pałęcznej. W opinii czytamy:

„Obszar położony między ulicami: Wodną, Słubicką, 3 Maja i Jeziorną był podmokły, i tą drogą jezioro było zasilane wodami Pałęcznej w okresie jej wysokich stanów. Z kolei w okresie niższych stanów wody w Pałęcznej wody jeziora zasilały rzekę. Pozwalało to utrzymać odpowiednio wysoki poziom wody w jeziorze Reczynek. Prace melioracyjne doprowadziły do obniżenia zwierciadła wody na tym obszarze i jego osuszenia, a możliwość zasilania jeziora wodami Pałęcznej zanikła. Pogłębianie rowów melioracyjnych na obszarze pomiędzy jeziorem a Pałęczną pogłębia ten problem”.

Jednak „Opinia hydrologiczna dotycząca charakteru gruntów pokrytych wodami powierzchniowymi jeziora Reczynek w rozumieniu ustawy Prawo wodne” opracowana na zlecenie Wody Polskie przez dr Michała Habela (hydrologa) i dr Katarzynę Kubiak-Wójcicką (hydrologa, limnologa) w listopadzie 2021 r. przedstawia inne informacje:

„W świetle przedstawionych analiz i badań ustalono, że powierzchniowy dopływ wody do jeziora Reczynek w postaci cieku nr 2 (od strony ulicy Wiosennej) ma charakter sztuczny. Ciek ten stanowy rów melioracyjny o niewielkim spadku podłużnym. Ciek nr 1 (położony w południowo zachodniej części jeziora Reczynek) stanowi okresowy odpływ z jeziora Reczynek i również wykazuje znamiona cieku sztucznego, który jest rowem melioracyjnym.

Zgodnie z tymi ustaleniami należy przyjąć, że jezioro Reczynek zalicza się do jezior o ciągłym lub okresowym sztucznym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych, a więc wody tego jeziora stanowią śródlądowe wody stojące”.

LIDAR – WIDOCZNA INFRASTRUKTURA ROWÓW MELIORACJI ODWODNIENIOWEJ, KTÓRA WG. NAS DEGRADUJE JEZIORO RECZYNEK W OŚNIE LUBUSKIM

Źródło: RatujmyJezioroReczynek


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *