WNIOSEK

O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI O ŚRODOWISKU I JEGO OCHRONIE

Bardzo dziękujemy za szybką i rzetelną odpowiedź wraz z opracowaniami, raportami i zestawieniami przesłaną do naszego Stowarzyszenia dnia 15-go stycznia 2020 roku.  Odpowiedź otrzymaliśmy na nasz wniosek wystosowany 2-go stycznia 2020 roku.

          Po przeprowadzeniu wstępnej analizy otrzymanych danych, prosimy o dodatkowe informacje, na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późni. zm.)

Forma oraz sposób przekazania danych – proszę wybrać jeden z poniższych bardziej dogodny dla urzędu:

1. W zestawieniu badań osadów dennych jezior są dane z wielu jezior, ale nie znaleźliśmy w żadnym zestawieniu danych z jeziora Rogoźno. Danych Szukaliśmy między innymi w następujących plikach: w_pms_jezior_2016.xlsx oraz w pliku 01_2017-09-28_tabela_jeziora.xlsx. Zgodnie z otrzymanym od Państwa pismem wyniki badań osadów dennych jeziora Rogoźno z 2017 r udostępnione są na stronie internetowej GIOŚ:  http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-wod

 Przesłany link jest ogólny i pod nim znajduje się wiele odnośników. Czy mogą Państwo dokładniej wskazać gdzie znajdują się te dane? Jeżeli tych danych tam nie ma to uprzejmie prosimy o przesłanie ich w formie elektronicznej lub papierowej na adres naszego stowarzyszenia.

2. W zestawieniu „Klasyfikacja_i_ocena_stanu_2017-2018_LW”, w którym są dane, jakości wody jeziora Rogoźno z 2017. Uprzejmie prosimy o doprecyzowanie, w jakich jednostkach podane są poszczególne parametry. To zestawienie jest bardzo szczegółowe jednak nie znaleźliśmy analogicznego zestawienia z 2018 i 2019 roku. Czy posiadają Państwo analogiczne badania z tych lat? Czy planowane jest wykonanie takich badań w roku 2020? Dla jeziora Rogoźno i jeziora Budziszewskiego objętych rekultywacją

3. Strona, która zawiera dane dotyczące osadów dennych zabezpieczona jest hasłem: http://ekoinfonet.gios.gov.pl/osady/faces/Logowanie/login.jspx

Czy możemy otrzymać dostęp do tych danych?

4. W zestawieniach nie znaleźliśmy wyników badań wody rzeki Wełny z 2019 roku. Czy mogą Państwo podać termin, kiedy te dane będą dostępne? Czy zostaną one opublikowane na powyższej stronie GIOŚ?

5. W zestawieniu monitorowanych parametrów rzeki Wełny oraz Małej Wełny nie znaleźliśmy takich parametrów jak: Siarczany; Azotany; Fosfor ogólny; Żelazo ogólne; BZT5; Chlorki a także hormonów wzrostu i antybiotyki. Czy rozważane jest rozszerzenie badań o te parametry?

Nasze pytanie uzasadnione jest tym, że w ostatnich latach rozpoczęto rekultywację chemiczną na jeziorach w zlewni rzeki Wełny i Małej Wełny. Rekultywacja ta wprowadza duże ilości środków chemicznych oraz strąca ogromne ilości planktonu do osadów dennych jezior. Obawiamy się, że pływające motorówki i skutery przez wzmożoną resuspensję przyczynią się do tego, że do obiegu jeziornego zostaną ponownie włączone zanieczyszczenia w wyniku poderwania siłą odrzutu mas wodnych.

Objętości jeziora Rogoźno wynosi: średnio 3808 000 m3 w tym zawartość planktonu (biosestonu) może wynosić około 30 g/m3. Pozwala to wyliczyć, że w każdorazowym zabiegu rekultywacji strącane jest na dno jeziora ponad 114 ton planktonu, który będzie na nim zalegał i gnił wraz z wprowadzanymi środkami chemicznymi.

Ponadto w ostatnich latach powstało wiele wielkoprzemysłowych chlewni i ferm, z których gnojowicę wylewa się na pola bezpośrednio przy ciekach zlewni rzeki Wełny, Małej Wełny a także jezior Rogoźno i Budziszewskie.

      Reasumując należy pamiętać, że wody rzeki Wełny zasilają infiltracyjne ujęcie wody pitnej w Kowanówku, dla 30-tu tysięcy mieszkańców Obornik i sąsiadujących miejscowości. Istnieje realne ryzyko, że obecnie stosowana metoda rekultywacji, wraz z innymi aspektami opisanymi powyżej może znacznie pogorszyć parametry wody pitnej.

6. Czy badano zawartość, dioksyn w osadach dennych jeziora Rogoźno na wysokości wylotów poszczególnych separatorów? Jeżeli tak to czy możemy prosić o udostępnienie wyników takich badań. Jeżeli nie prowadzono takich badań proszę napisać, do jakiej instytucji możemy wnioskować o przeprowadzenie takich badań. Nieustannie panujący w okresie zimowym smog w Rogoźnie będący wynikiem spalanych śmieci oraz węgla „niskiej emisji” a także „emisji pyłów”. Pyły oraz sadza osiadając się na dachach zabudowań i ulic wraz z opadami trafiają do jeziora Rogoźno i rzeki Wełny. Przez Rogoźno przemieszcza się bardzo duża ilość samochodów w tym tirów potęgując zanieczyszczenia komunikacyjne: pyły, metale ciężkie, ropopochodne, tlenki azotu, oraz rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne itp. Wszystkie wyloty kanalizacji deszczowej zbierające powyższe zanieczyszczenia kończę się w jeziorze Rogoźno, lub rzece Wełnie. Wzrost zanieczyszczeń spływających do jeziora powodowany jest również powszechnym betonowaniem: ulice, chodniki, Plac Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie.             W załączeniu fotografie ( Fot. 1. i Fot. 2.) przedstawiające zabetonowanie miejskich powierzchni, z których zanieczyszczania odprowadzane są również do jeziora.

7.  Prosimy o zgodę na udostępnianie otrzymanych od Państwa danych na stronie internetowej poświęconej ochronie i naprawie jezior: czyste-jeziora.pl. Ta strona stanowi repozytorium danych zarówno dla naukowców, jaki i mieszkańców pozwalając w sposób przystępny dokonać analizy przyczynowo skutkowej rozłożonych w czasie i złożonych procesów w zlewni rzek a także jeziorach przepływowych. Udostępnione dane będą dokładnie oznaczone, przy każdym pliku podane będzie jego źródło oraz pełna nazwa. Jeżeli Państwo widzą jakiekolwiek przeszkody do udostępnienia tych danych uprzejmie prosimy o ich podanie.

 Fot. 1. Plac Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie przed rewitalizacją, to tereny zielone, alejki żwirowe. Infiltracja wód opadowych na całej powierzchni placu. Zanieczyszczenia opadające na ten teren w postaci sadzy ze spalanych śmieci, kurzu, itp. w czasie opadów pochłaniane były przez grunt i porastające drzewa. Gromadzące się zanieczyszczenia w miejskim gruncie ulegały powolnej biodegradacji nie stanowiąc zagrożenia dla ludzi i przyrody. Porastające plac drzewa doskonale oczyszczały powietrze tworząc dla osób przebywającym na mim w czasie upałów przyjemny mikroklimat.

Fot.2. Plac Karola Marcinkowskiego po rewitalizacji, pokryty płytami granitowymi pozostawiono niewielkie pasemka trawników. Zabetonowano również ulice jak i chodniki wokół placu. Gromadzące się zanieczyszczenia sadza, pyły, kurz, itp. spłukiwane są do kanalizacji, której ujście znajduje się w jeziorze Rogoźno, na którego dnie następuje ich koncentracja. Rewitalizacja objęła również dorodne drzewa, które zostały wycięte pozostawiając odsłoniętą granitową płytę. Zabetonowanie powierzchni placu przesądziło o losie pozostawionych drzew, które w tych warunkach będą stopniowo obumierały.

25.02.2020 – Odpowiedź RWMŚ – Doprecyzowanie Informacji o wynikach badań wody rzeki Wełny i Jeziora Rogoźno

Kategorie: Rogoźno

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *