WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI O ŚRODOWISKU I JEGO OCHRONIE

         Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 3 października 2008 r. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. 2017, poz. 1405 z późn. zm.), zwracamy się z prośbą o udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie w zakresie: Zasypywania masami ziemnymi wraz gruzem i śmieciami budowlanymi (ponad 100 ciężarówek) rozlewiska oraz miejsc rozrodu płazów i ptaków, a także samowolna zmiana naturalnego brzegu rzeki bez pozwolenia wodnoprawnego w Rudzie (działka 572 i 571) w Gminie Rogoźno w lipcu i sierpniu 2018 roku. Proszę o udzielenie informacji: Jakie działania podjęło PGW Wody Polskie aby powstrzymać zasypywanie masami ziemnymi wraz gruzem i śmieciami budowlanymi (ponad 100 ciężarówek) rozlewiska oraz miejsc rozrodu płazów i ptaków, a także samowolnej zmiany naturalnego brzegu rzeki bez pozwolenia wodnoprawnego w Rudzie (działka 572 i 571) w Gminie Rogoźno? Działka 571 to koryto rzeki Wełny i stanowi własność Skarbu Państwa reprezentowanego przez PGW Wody Polskie. Działka ta znajduje się na terenie objętym obszarem Natura 2000 Dolina Wełny i Obszarem Chronionego Krajobrazu Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka.

Na zdjęciach widać materiał, który znajduje się w przywożonej ziemi w lipcu i sierpniu 2018 roku na działki 572 i 571. Zawiera on różnorodny gruz, klasyczne śmieci budowlane, fragmenty torów, tłuczeń z nasypu, miał charakterystyczny dla podkładów kolejowych. Ponadto zapach unoszący się nad ziemią potwierdza, że cały ten materiał przyjeżdżał z wówczas modernizowanej linii kolejowej Poznań-Piła. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska z Poznania w postanowieniu z dnia 25.10.2018 r. (znak WPN-I.510.8.2018.TP.3) informuje, że przeprowadzono oględziny i na przedmiotowym terenie stwierdzono umocnienie brzegu rzeki Wełny oraz nawiezienie zanieczyszczonych mas ziemnych na obszar sąsiadujący z rzeką, co potencjalnie może doprowadzić do wyrządzenia szkody w lokalnie występujących gatunkach chronionych i ich siedliskach. Ograniczenia miejsc rozrodu płazów w tym regulacja rzek i budowa wałów przeciwpowodziowych, melioracje odwadniające teren, zasypywanie i osuszanie zbiorników wodnych są jednymi z najważniejszych niebezpieczeństw dla tych zwierząt. Tym bardziej, jeżeli może do nich dochodzić z naruszeniem zapisów:

•             ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Dz.U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.,

•             rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt,

•             i co najważniejsze zapisów Konstytucji RP.

Przytaczając niektóre z nich:

Art. 74. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.

Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.

Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.

Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

Art. 82. Obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne.

Art. 86. Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określa ustawa.

Poniżej dokumentacja fotograficzna wykonana w czasie zasypywania (ponad 100 ciężarówek) mas ziemnych wraz gruzem i śmieciami budowlanymi rozlewiska oraz miejsc rozrodu płazów i ptaków w Rudzie (działki 572 oraz 571) w Gminie Rogoźno w lipcu i sierpniu 2018 roku.

W zanieczyszczonych masach ziemnych może znajdować się duża ilość niebezpiecznych substancji, które typowo występują w podkładach kolejowych takich jak środki chwastobójcze – herbicydy czy też karbolineum stosowane do impregnowania podkładów. Środki te kwalifikowane są jako odpady niebezpieczne zgodnie z katalogiem odpadów niebezpiecznych (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r., Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.) a teraz mogą przenikać do rzeki Wełny, a następnie do infiltracyjnego ujęcia wody dla Obornik, które pobiera wodę z rzeki Wełny kilkanaście kilometrów poniżej tego miejsca. W związku z powyższym prosimy o wyjaśnienie następujących kwestii:

  1. Jakie działania podjęło PGW Wody Polskie aby powstrzymać zasypywanie masami ziemnymi wraz gruzem i śmieciami budowlanymi (ponad 100 ciężarówek) rozlewiska oraz miejsc rozrodu płazów i ptaków, a także samowolnej zmiany naturalnego brzegu rzeki bez pozwolenia wodnoprawnego w Rudzie (działka 572 i 571) w Gminie Rogoźno?
  2. Czy PGW Wody Polskie otrzymało w tej sprawie zapytania od mieszkańców lub stowarzyszeń? Jeżeli tak, to prosimy o udostępnienie odpowiedzi na te zapytania. (Zakrywając ewentualne dane wrażliwe.)
  3. Czy PGW Wody Polskie otrzymało w tej sprawie zapytania od innych instytucji (WIOŚ, Urząd Miejski w Rogoźnie) aby wyjaśnić tę sprawę? Jeżeli tak, to prosimy udostępnić odpowiedzi na te zapytania. (Zakrywając ewentualne dane wrażliwe.)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, odnośnie preferowanego sposobu i formy przekazania danych – proszę wybrać jeden z poniższych bardziej dogodny dla urzędu:

24.03.2021 – Zapytanie Stowarzyszenia Jezioro Rogozińskie do PGW Wody Polskie – PDF

13.04.2021 – Odpowiedź PGW Wody Polskie – PDF

23.04.2021 – Zapytanie Stowarzyszenia Jezioro Rogozińskie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu – PDF

27.05.2021 – Odpowiedź RDOŚ – PDF

01.02.2021 – Załącznik – Umorzenie Postępowania

Kategorie: Rogoźno

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *