Warning: Array to string conversion in /home/pbenz/public_html/czyste-jeziora/wp-includes/formatting.php on line 1108

Warning: Array to string conversion in /home/pbenz/public_html/czyste-jeziora/wp-includes/formatting.php on line 1108

Rada Miejska w Obornikach podjęła uchwałę nr XIII/185/19 z dnia 25 września 2019 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 363/1 położonej w miejscowości Kowanówko w gminie Oborniki. Następnie w projekcie wprowadzono 2 zmiany: uchwałą nr XXV/344/20 z dnia 25 listopada 2020 r. a następnie uchwałą nr XXXIII/429/21 z dnia 26 maja 2021 r.

Obszar przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki nr 363/1 położonej w miejscowości Kowanówko w gminie Oborniki.

Uprzejmie proszę przy tworzeniu tego projektu dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o zachowanie naturalnego charakteru tego obszaru i niedopuszczenie do jego zabudowy. Moją prośbę uzasadniam tym, że na działce 363/1 Obszar Przystąpienia znajduje się zaledwie 20 metrów od koryta rzeki Wełny. W obszarze tym znajdują się drzewa i zarośla, które podnoszą stabilność ekosystemu leśnego i stanowią naturalną strefę buforową chroniącą rzekę Wełnę – prezentuje to powyższy fragment elektronicznej mapy Gminy Oborniki. Część Obszaru Przystąpienia stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Puszcza Notecka PLB300015 a inna część stanowi specjalny obszar ochrony Natura 2000 Dolina Wełny PLH300043 – prezentuje to poniższy fragment mapy Geoserwisu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Naturalna roślinność na obszarze przystąpienia ogranicza parowanie, a licznie występujące zarośla stanowią dogodne miejsca do życia dla ptaków i owadów. Na tej działce (363/1) znajduje się łąka, na której przy większych opadach stoi woda co poprawia retencję w tym regionie. Zabudowa i zaludnienie tego obszaru spowoduje znaczną ingerencję w teren, postępujące zadeptywanie tych i okolicznych roślinności oraz konieczność osuszenia tego obszaru. Woda deszczowa nie będzie już mogła gromadzić się w takiej ilości w gruncie, ale najprawdopodobniej odprowadzona będzie kanalizacją burzową do rzeki Wełny. Wszystkie powyższe aspekty są niezwykle istotne z punktu widzenia postępujących zmian klimatycznych.

Zabudowa tego obszaru będzie stanowiła duże konsekwencje zarówno dla przyrody (w tym rzeki) jak i mieszkańców, a obszar oddziaływania przekroczy teren planowanej inwestycji. Zalecenia planistyczne właśnie wskazują, aby nie dopuszczać do zabudowy takich terenów (zielonych w pobliżu rzek). Obszar ten znajduje się w sąsiedztwie kompleksu leśnego Puszczy Noteckiej i będzie wywierał presje (hałas, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie terenów zielonych, zaburzenie korytarzy ekologicznych).

Fragment mapy Geoserwisu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dla terenu działki nr 363/1 położonej w miejscowości Kowanówko w gminie Oborniki

Na tym obszarze często przemieszczają się zwierzęta ze względu na bliskość rzeki oraz znajdujący się w pobliżu las. Takie miejsce ma duże znaczenie w przemieszczaniu się gatunków oraz wymianie genów między populacjami. Rozpoczęcie grodzenia tego terenu oraz dopuszczenie do jego zabudowy spowoduje jego nieodwracalne zniszczenie. W ostatnich latach powstało kilka koncepcji renaturyzacji rzeki Wełny, które zakładają w efektywny i zgodny z naturą sposób przeciwdziałać deficytom wody oraz mają na celu zwiększyć bioróżnorodność. Utworzenie zabudowy w obszarze objętym planem może utrudnić prowadzenie takiej renaturyzacji.

Zgodnie z publikacją: „Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach – Narzędzia strategiczne” Autorstwa: Sandra Naumann, McKenna Davis, Ewa Iwaszuk, Mona Freundt, Linda Mederake

Ogólnomiejskie instrumenty zintegrowanego zarządzania rozwojem zielonej i błękitno-zielonej infrastruktury mogą pomóc w osiągnięciu trwałej poprawy stanu środowiska, przyczyniając się również do łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu. Tego rodzaju narzędzia (np. strategie lub plany rozwoju zielonej infrastruktury, standardy przestrzeni publicznej, plany zagospodarowania terenów zieleni miejskiej, strategie krajobrazu miejskiego, koncepcje systemu parków miejskich/rzecznych) zwykle nie są prawnie wiążące, ale tworzą ramy dla uwzględniania (NBS– od ang. nature-based solutions) w procesach planowania i podejmowania decyzji.

Jakość wody i opady nawalne: poprawę gospodarki wodnej dla zmniejszenia ryzyka powodzi oraz podniesienia jakości wody można osiągnąć między innymi poprzez renaturyzację brzegów rzek i jezior.

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że jeżeli dojdzie do zasiedlenia tego obszaru to jego mieszkańcy z czasem będą zabiegać wycięcie lasu przylegającego do Obszaru Przystąpienia znajdującego się na tej samej działce 363/1 ponieważ będą potrzebne elementy infrastruktury w tym miejsca parkingowe a rosnące w pobliżu wysokie drzewa w czasie wichur będą zagrażały ich bezpieczeństwu. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym regionie jest wiele działek oraz nieruchomości wystawionych na sprzedaż. Pozwalają one na zabudowę w pobliżu zieleni i natury, ale w taki sposób, że nie będzie to prowadziło do tak poważnych szkód dla środowiska naturalnego, jakie mogłyby powstać w zaznaczonym Obszarze Przystąpienia przedmiotowej uchwały Rady Miejskiej z Obornik.

Konieczność wykonania projektu MPZP argumentuje się potrzebą uregulowania statusu prawnego drogi dojazdowej dla kilku domów na ulicy Grzybowej. Część tej drogi znajduje się na działce 363/1. W związku z zaistniałą sytuacją wnioskuję o zmianę Obszaru Przystąpienia jedynie do fragmentu drogi Grzybowej tak, aby można było uregulować jej status prawny i stała się ona drogą publiczną. Dzięki temu kwestia dojazdu mieszkańców ul. Grzybowej do ich domów nie będzie stanowiła już więcej argumentu w przedmiotowej sprawie.

Z poważaniem

Przemysław Benz

Poniżej wniosek w wersji PDF

08.03.2022 – Pierwsza odpowiedź Burmistrza Obornik

05.04.2022 – Odpoweidź RDOŚ

09.05.2022 – Druga odpowiedź Burmistrza Obornik

13.07.2022 – Zapytanie o Zmianę Zagospodarowania Przestrzennego.

30.07.2022 – Uwagi do wyłożonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

02.08.2022 r – Rozstrzygnięcie wniesionych uwag.

Kategorie: Oborniki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *